Pokračujeme v projektu ponehodové péče
Aktuálně běžící projekt nazvaný „Ponehodová péče“ navazuje na předchozí projekt „Komplexní systém ponehodové péče v ČR“, který byl realizován v letech 2021–2023 v rámci programu financovaného Technologickou agenturou ČR. Cílem výchozího projektu bylo zmapovat stávající systém ponehodové péče v ČR a vytvořit návrh komplexního systému péče pro účastníky dopravních nehod. Během realizace projektu se však ukázalo, že problematika ponehodové péče je v ČR relativně nová, fungující spíše na úrovni Integrovaného záchranného systému (IZS), přičemž návazná péče je často chaotická a v některých oblastech nedostatečně dostupná.
Jedním z klíčových výstupů projektu je kniha Komplexní systém ponehodové péče v ČR, která je volně dostupná ke stažení na webových stránkách projektu i na e-shopu Centra dopravního výzkumu. Kniha poskytuje ucelený přehled o problematice psychických a psychosomatických dopadů dopravních nehod a o možnostech krátkodobé i dlouhodobé péče o zasažené osoby. Dále obsahuje popis optimálních postupů krizové intervence na místě nehody a návrhy dlouhodobé psychologické péče. Kniha vychází z výzkumů, včetně dotazníkových šetření a socioekonomické studie, a zaměřuje se jak na přímé účastníky nehod, tak i na svědky či pozůstalé. Výzkum například ukázal, že posttraumatická stresová porucha (PTSD) se objevuje u 22–34 % osob zasažených dopravní nehodou, což podtrhuje důležitost včasné psychologické pomoci (e-book).
Dalším důležitým výstupem projektu byl vznik webového portálu Ponehodová péče a několika informačních materiálů, včetně užitečných letáků. Tyto materiály mají za cíl zlepšit dostupnost informací o postupu péče po nehodě pro širokou veřejnost.
Na základě poznatků z výzkumu jsme se rozhodli pokračovat v projektu, jelikož mnoho otázek zasažených osob se dotýká nejen zdravotního stavu, ale i sociálního a společenského uplatnění po nehodě. Proto jsme podali žádost o grant na Ministerstvo práce a sociálních věcí v rámci programu sociálních inovací, který byl úspěšně schválen. Nový projekt se zaměřuje na přesnější mapování potřeb osob zasažených nehodou, včetně těch, které se do systému péče dostávají se zpožděním kvůli nedostatečné informovanosti. V současné době probíhají rozhovory s odborníky i zasaženými osobami, ať už poškozenými či viníky nehody, s cílem vytvořit efektivnější a dostupnější systém ponehodové péče. Nedílnou součástí je i komparace dat o přístupu k zasaženým osobám v zahraničí, která pro nás může být příkladem dobré praxe nebo naopak poučením.