Úvodní strana  »  Novinky  »  Vývoj simulovaného lunárního kamene pokračuje a my jsme u toho

Vývoj simulovaného lunárního kamene pokračuje a my jsme u toho

V příštích deseti letech se Měsíc stane centrem aktivit s více než 400 misemi – od vědeckých průzkumů po robotické mise a mise s posádkou.

Rozhodujícím nástrojem pro úspěch misí je uměle vytvořená hornina, simulace lunárního regolitu. Jde v podstatě o zrnitý materiál navržený tak, aby přesně napodoboval povrch Měsíce.

Uměle vytvořená hornina by měla pomoct zvýšit bezpečnost a úspěšnost misí a připravit půdu pro udržitelnou lidskou přítomnost a výzkum na Měsíci. Skutečný lunární regolit má jedinečné složení a vývojáři z norské společnosti SolSys Mining se ho snaží dokonale napodobit. Veřejně oslovili nezávislé světové výzkumné laboratoře, aby jim pomohly vyprecizovat složení umělé horniny.

Analýza uměle vytvořeného regolitu obnáší měření a vyhodnocení 26 primárních a 13 sekundárních prvků periodické tabulky. Mezi sekundární měřené prvky patří halogenidy, lanthanoidy a aktinoidy. Tyto prvky dokáží analyzovat jen specializované laboratoře v Evropě, které disponují příslušnou přístrojovou technikou a odbornými pracovníky, mezi které se řadíme i my v CDV.

Proto od začátku roku naše výzkumnice Jitka Hegrová provedla již druhou sadu testů simulovaného regolitu. Samozřejmě se těšíme na případné nové vzorky a jsme hrdí, že naše výstupy pomáhají s vývojem v tak velkém kosmickém projektu.

Děkujeme firmě Lightigo, která nás o rozbor simulace lunárního regolitu poptala.