Oblast hodnocení dopadů dopravy a vzdělávání (O33)
Zaměření oblasti je rozloženo do třech částí. První část je zaměřena na hodnocení dopadů dopravy z pohledu dopravně-inženýrského s využitím nehodových dat, ale i dalších metod (sledování dopravních konfliktů, hodnocení směrového vedení apod.). Součástí je taktéž veřejná doprava a realizace a vyhodnocení jejích průzkumů. Druhá část se zabývá problematikou ekonomického hodnocení dopadů dopravy (externalit), finančním vyčíslením ztrát z dopravní nehodovosti na pozemních komunikacích a jejich dopadem na dotčené subjekty. Třetí část je věnována oblasti dopravní výchovy a vzdělávání. Jedná se o tvorbu metodických materiálů pro pedagogy, studenty a další osoby působící v oblasti dopravní výchovy a jejich následnou implementaci do praxe.
Naši pracovníci se věnují výzkumu, vývoji a expertní činnosti. Jejich výsledky tvoří podklady pro zmíněné hodnocení, rozhodování a řízení.
Jako příklady lze uvést:
- vývoj a praktické aplikace inovativních metod hodnocení bezpečnosti, jako je statistické hodnocení účinnosti dopravně bezpečnostních opatření, sledování dopravních konfliktů, hodnocení konzistence směrového vedení, predikční modely nehodovosti, multifaktorové analýzy nebo kompozitní indikátory,
- hodnocení ekonomické efektivity a účelnosti projektů a programů financovaných z Fondu zábrany škod,
- vývoj metodik k hodnocení dopadů dopravy (externalit dopravy), především celospolečenských ztrát z dopravní nehodovosti, jejich průběžné zkvalitňování a aplikace v každoročním hodnocení v celostátním měřítku, dále vyčíslení dopadů ztrát na stát a dotčené subjekty,
- využití cost-benefit analýzy, analýzy účinnosti a dalších metod při ekonomickém hodnocení dopadů dopravy,
- vytvoření databáze judikatury k náhradě újmy na zdraví, ve spolupráci s Nejvyšším soudem ČR, sloužící pro podporu a sjednocení rozhodování ohledně nemajetkové újmy na zdraví,
- vývoj a aplikace metodik dopravní výchovy a vzdělávání, ať už se jedná o mateřské školy, dopravní hřiště, eTesty nebo aplikaci metody LARP.
- zpracování brožur zaměřených na bezpečný pohyb organizovaného útvaru chodů a dětí v silničním provozu, zpracování edukativních videospotů z oblasti dopravní výchovy,
- příprava a aplikace vzdělávacích materiálů a programů pro studenty na všech stupních:
Účastníme se národních i evropských výzkumných projektů, spolupracujeme se státní správou a samosprávou, vysokými školami i soukromými subjekty. Vydáváme certifikované metodiky, poskytujeme služby a konzultace. S výstupy naší práce se setkáte na stránkách Observatoře bezpečnosti silničního provozu na stránkách Děti v dopravě a v dalších médiích, ale také ve vědeckých časopisech a na mezinárodních konferencích. Z poslední doby lze uvést například:
- Příručka Doporučení pro bezpečný pohyb osob se zdravotním znevýhodněním ( 2,63 MB)
- Leták: zrakově znevýhodnění ( 169,64 KB)
- Leták: sluchově znevýhodnění ( 329,31 KB)
- Leták: tělesně znevýhodnění ( 117,99 KB)
- Brožura – Pohyb organizované skupiny dětí (2020, CDV)
- Brožura – Pohyb organizovaného útvaru chodců (2019, CDV)
- Certifikovaná Metodika dopravní výchovy pro školní družiny a mimoškolní zařízení (2018, CDV)
- Certifikovaná Metodika dopravní výchovy pro mateřské školy (2018, CDV)
- Certifikovaná Metodika výpočtu ztrát z dopravní nehodovosti na pozemních komunikacích (2017, CDV)
- AMBROS, Jiří, Richard TUREK, Jan ELGNER et al. Effectiveness Evaluation of Section Speed Control in Czech Motorway Work Zones. Safety [on-line]. 2020, vol. 6, no. 3 [cit. 2020-08-15].
- AMBROS, J., PERŮTKA, J., SKLÁDANÝ, P., TUČKA, P. (2020). Enhancing the insight into Czech railway level crossings’ safety performance. International Journal of Rail Transportation, 8(1): 99–108.
- KIEĆ, M., AMBROS, J., BĄK, R., GOGOLÍN, O. (2019). Evaluation of safety effect of turbo-roundabout lane dividers using floating car data and video observation. Accident Analysis and Prevention, 125: 302–310.
- ŠUSTROVÁ, T., ZŮVALA, R., AMBROS, J. (2018). Increasing traffic safety awareness in Czech kindergartens through a safety education programme (Fourth International Conference on Traffic and Transport Engineering, Belgrade, 796–802).
- Improving the Self-explaining Performance of Czech National Roads (Transportation Research Record: Journal of the Transportation Research Board, 2017)
- How do we perceive traffic risk? (International Conference on Traffic and Transport Engineering 2016)
- Developing Updatable Crash Prediction Model for Network Screening (Transportation Research Record: Journal of the Transportation Research Board, 2016)
- New perspectives in traffic education: live-action role playing as a new method of teaching (International Psychological Applications Conference and Trends 2014)
- New Approach to Evaluation of Socio-economic Losses Caused by Traffic (TRB 93rd Annual Meeting 2014)
Vedoucí:
Odkazy na projektové weby a aplikace
-
sledování a vyhodnocování dopravních konfliktů (metodika + školicí aplikace)
-
Metodické materiály pro všechny stupně vzdělávání z oblasti dopravní výchovy.
-
Zvýšení samovysvětlitelnosti pozemních komunikací pomocí optimalizace směrových návrhových prvků (metodika + interaktivní mapa)
-
Hodnocení dopadu silniční infrastruktury na bezpečnost (metodika + podpůrná aplikace)
-
Databáze judikatury k náhradě újmy na zdraví (včetně „kalkulačky“ pro výpočet výše ztížení společenského uplatnění podle metodiky Nejvyššího soudu)