Úvodní strana  »  Tiskové zprávy  »  Tisková zpráva: 9 % pokles počtu usmrcených v silničním provozu v roce 2012

Tisková zpráva

9 % pokles počtu usmrcených v silničním provozu v roce 2012

17. 6. 2013, Brusel, Brno – „V roce 2012 bylo při dopravních nehodách na silnicích EU zaznamenáno o 2 661 usmrcených osob méně než v roce předchozím. Tento vývoj je velmi povzbudivý a žádáme proto jednotlivé vlády a zodpovědné instituce, aby se jej snažily podporovat a udržet i v dalších letech, tak aby mohlo být dosaženo dopravně-bezpečnostních cílů EU pro rok 20201“, prohlásil Antonio Avenoso, výkonný ředitel ETSC2, během sedmého ročníku konference PIN3. Odhaduje se, že společensko ekonomické ztráty zachráněné redukcí nehodovosti v roce 2012 dosahují částky 5 miliard eur, což ukazuje na vysokou efektivitu přijatých dopravně bezpečnostních opatření“, doplnil pan Avenoso.

Rok 2012 byl oproti předchozímu z pohledu bezpečnosti příznivý, ve 27 zemích z celkových 31 hodnocených zemí došlo ke snížení počtu usmrcených. „Je však nezbytné zaměřit se vedle snahy snižovat počet usmrcených také na těžká zranění způsobená při dopravních nehodách“ dodal prof. Richard Allsop, předseda programu PIN.

V rámci konference PIN, která se konala 17. 6. 2013 v Bruselu, byla zveřejněna souhrnná zpráva hodnotící vývoj nehodovosti v EU za rok 2012 a jako každoročně byla udělena cena státu, který dokázal významně přispět ke snížení počtu usmrcených při dopravních nehodách. V letošním roce se vítězem stalo Dánsko, kterému se od roku 2001 podařilo snížit počet usmrcených o úctyhodných 59 %, což představuje čtvrtý nejlepší výsledek v EU (pro srovnání, průměr EU je 49 %, ČR dosáhla hodnoty 45 %).

Česká republika stále patří do poslední čtvrtiny zemí EU s nejnižší úrovní bezpečnosti silničního provozu. Vývoj v České republice není tak příznivý jako ve většině ostatních zemí. V roce 2009 překračovala ČR s počtem 86 usmrcených osob na 1 mil. obyvatel o 23 % průměr zemí EU, což ji řadilo na 18. místo mezi státy EU. V roce 2012 se její postavení ještě zhoršilo. Společně s Portugalskem se dělí již o 19. až 20. pozici a s počtem 71 usmrcených osob na 1 mil. obyvatel překračuje průměr zemí EU už o 29 %. Kritickým se v ČR jeví zejména vývoj bezpečnostních ukazatelů týkajících se zranitelných účastníků provozu (cyklistů, chodců, motocyklistů a seniorů). Počty usmrcených a zraněných u těchto kategorií vykazují dlouhodobě výrazně menší pokles než v případě ostatních účastníků provozu. Výsledky roku 2012 jsou proto vážným signálem varujícím před možným nesplněním cílů Národní strategie bezpečnosti silničního provozu 2020.

Vysvětlivky:

  1. V letech 2010 – 2012 došlo k snížení počtu usmrcených o 11 % (z toho o 9 % v letech 2011 až 2012). Oproti předpokladům stanovených ve strategii EU pro období 2010 – 2020 to však stále představuje o 600 usmrcených osob více během prvních dvou let této strategie.
  2. ETSC (European Transport Safety Council) je mezinárodní nezisková organizace se sídlem v Bruselu, založená v roce 1993. Sdružuje zástupce 47 národních a mezinárodních organizací z oblasti bezpečnosti silničního provozu. Hlavním cílem ETSC je podpora výměny zkušeností a znalostí mezi státy EU a propagace používání vědecky podložených dat pro řešení bezpečnosti silničního provozu. ETSC působí jako jeden z hlavních poradních orgánů Evropské komise a Evropského parlamentu v oblasti silniční bezpečnosti.
  3. Index hodnocení ukazatelů silniční bezpečnosti (PIN) je od roku 2006 zpracováván ETSC v rámci programu PIN. Cílem je umožnit srovnávání jednotlivých evropských zemí a získat přehled o celkovém vývoji v EU. V současné době tento program zahrnuje 27 zemí EU a navíc také Norsko, Srbsko, Švýcarsko a Izrael. Program financuje Volvo Group, Swedish Transport Administration, Norwegian Public Road Administration a Toyota Motor Europe.

Zpracoval:
Ing. Petr Pokorný, Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.