Pravidelné školení auditorů bezpečnosti pozemních komunikací
V současné době není žádný termín pravidelného školení vypsaný.
Kontaktní osoba:
Provádět audit bezpečnosti je možné pouze s povolením Ministerstva dopravy ČR, které má platnost 3 roky. Tato tříletá lhůta platnosti se počítá ode dne vydání povolení. Prodloužení platnosti povolení k výkonu činnosti Auditora bezpečnosti pozemních komunikací podle § 18h zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, se vydává na základě absolvování pravidelného školení podle § 18j odst. 4 uvedeného zákona do konce třetího roku ode dne vydání povolení (nebo konání předchozího pravidelného školení). Pravidelné školení mohou provádět instituce, kterým byla Ministerstvem dopravy udělena akreditace k provozování této činnosti podle § 18l výše uvedeného zákona. Rozsah školení je dán 16 hodin.
Akreditované školení auditorů bezpečnosti pozemních komunikací
V současné době není žádný termín akreditovaného školení vypsaný.
Kontaktní osoba:
Absolvování tohoto školení je jednou z podmínek prokázání odborné způsobilosti pro možnost složení zkoušek auditorů bezpečnosti pozemních komunikací. Školení mohou provádět instituce, kterým byla Ministerstvem dopravy udělena akreditace k provozování této činnosti podle § 18l zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů. Po absolvování tohoto školení a úspěšném složení zkoušky na Ministerstvu dopravy ČR, je možné provádět práce související s udělením Povolení k výkonu činnosti Auditora bezpečnosti pozemních komunikací, které vydává Ministerstvo dopravy ČR.
- Jak se stát auditorem bezpečnosti pozemních komunikací
- Proč se stát auditorem bezpečnosti pozemních komunikací
- Informace o rozsahu, způsobu a ukončení školení
- Vydání Povolení k výkonu činnosti auditora bezpečnosti pozemních komunikací
Akreditace Centra dopravního výzkumu, v.v.i.
Jak se stát auditorem bezpečnosti pozemních komunikací
Abyste se stali auditorem, je nutné absolvovat Akreditované školení nových auditorů bezpečnosti pozemních komunikací a následně zkoušku na Ministerstvu dopravy ČR.
Školení může absolvovat každý, kdo má zájem si prohloubit znalosti v problematice týkající se zvyšování bezpečnosti na silniční síti, nejen ti, kteří chtějí získat povolení o výkonu činnosti „Auditora bezpečnosti pozemních komunikací“.
Pokud u nás absolvujete akreditované školení auditorů bezpečnosti pozemních komunikací a následně složíte zkoušku na Ministerstvu dopravy, budete oprávněni provádět jak audity bezpečnosti pozemních komunikací na dokumentaci ve všech jejích fázích, ale také může provádět bezpečnostní inspekce a další nástroje bezpečné infrastruktury dané směrnicí.
Proč se stát auditorem bezpečnosti pozemních komunikací
Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/96/ES vymezuje pravidla jejich provádění pouze na transevropské silniční síti TEN-T, a to ve všech fázích — projektování, výstavby i provozu. Jednotlivé evropské státy mají možnost v rámci svého právního řádu zavést postupy a nástroje uvedené ve směrnici i na ostatní silniční síť (přesahující transpozici). České zákony nijak neomezují a neodebírají státu, krajům a obcím možnost provádět nástroje směrnice také u staveb pozemních komunikací, které jsou v jejich vlastnictví.
Vzhledem k tomu, že právě na silnicích nižších kategorií je úroveň bezpečnosti několikanásobně nižší než u silnic v síti TEN-T, je na nich provádění nástrojů žádoucí a Evropskou komisí doporučené. Provádění těchto nástrojů na všech typech komunikací v ČR má podporu také v Národní strategii bezpečnosti silničního provozu 2011 — 2020. Provádět některé nástroje směrnice je dle zákona 13/1997 Sb. a vyhlášky 104/1997 oprávněn pouze auditor bezpečnosti pozemních komunikací (certifikovaný Ministerstvem dopravy ČR).
Audit bezpečnosti pozemních komunikací je systematická procedura, která vnáší do procesu dopravního plánování a projektování nejnovější znalosti o bezpečném utváření pozemních komunikací za účelem prevence vzniku dopravních nehod. Je to formální prověrka dopravních projektů, v jejímž rámci nezávislý a kvalifikovaný auditor vypracovává zprávu o bezpečnostních rizicích hodnoceného projektu a předkládá návrhy na jejich odstranění.
Bezpečnostní inspekce je systematická prohlídka pozemní komunikace prováděná v dostatečných časových intervalech na ucelené síti pozemních komunikací za účelem identifikace rizikových míst a návrhu vhodných nápravných opatření.
Další informace o auditu bezpečnosti pozemních komunikací můžete zjistit na www.audit-bezpecnosti.cz.
Informace o rozsahu, způsobu a ukončení školení
Rozsah školení
Rozsah školení auditorů bezpečnosti pozemních komunikací je minimálně 40 hodin. Školení je zaměřeno na:
- Teorii nehodovosti a bezpečnost silničního provozu.
- Utváření komunikací bezpečných pro účastníky silničního provozu.
- Právní a technické normy upravující bezpečnost silničního provozu a provádění auditu bezpečnosti pozemních komunikací.
Způsob školení
Školení pro nové uchazeče o zkoušku odborné způsobilosti bude sestávat:
- Teoretická výuka - 24 hodin.
- Praktická výuka - 16 hodin, včetně zpracování případové studie.
Certifikát o absolvování školení
Absolvent kurzu obdrží certifikát o absolvování školení, který bude podkladem pro přihlášení se na zkoušku na Ministerstvu dopravy ČR.
Vydání Povolení k výkonu činnosti auditora bezpečnosti pozemních komunikací
Auditorem bezpečnosti pozemních komunikací se může stát žadatel, který je bezúhonný a prokázal odbornou způsobilost podle § 18i, zákona o pozemních komunikacích. Povolení provádět audit bezpečnosti pozemních komunikací vydává Ministerstvo dopravy ČR na základě absolvovaného školení, dostatečné praxe a úspěšného složení zkoušky.
- Uchazeč musí prokázat odbornou způsobilost dle § 18i, odst. 1 zákona 152/2011 sbírky
- absolvováním bakalářského, magisterského nebo doktorského studijního programu v oblasti technických věd a technologií nebo ukončeným vyšším odborným vzděláním nebo středním vzděláním s maturitní zkouškou v oborech souvisejících s prováděním auditu bezpečnosti pozemních komunikací,
- praxí v oblasti bezpečnosti silničního provozu v délce
- 3 roky, pokud absolvoval bakalářský, magisterský nebo doktorský studijní program,
- 4 roky, pokud absolvoval vyšší odborné vzdělání, nebo
- 5 let, pokud absolvoval střední vzdělání s maturitní zkouškou, a
- absolvování kurzu – doloženo certifikátem.
- Složení zkoušky skládající se z písemného testu a ústního pohovoru v souladu s vyhláškou.
- Zkouška je zakončena povolením o výkonu „Auditora bezpečnosti pozemních komunikací“