Úvodní strana  »  Audit bezpečnosti pozemních komunikací  »  Vyhodnocení akreditovaného vzdělávacího programu „Bezpečnostní audit PK“

Vyhodnocení akreditovaného vzdělávacího programu „Audit bezpečnosti pozemních komunikací“

„Audit bezpečnosti pozemních komunikací“ je celodenní (šestihodinový) vzdělávací program, který slouží k prohloubení znalostí problematiky bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích. Tento program je akreditovaný podle § 31 zákona č. 312/2002 Sb., číslo akreditace je AK I./PV-1021/2005.

Struktura školení

Přednáška 1 - ÚVOD DO PROBLEMATIKY NEHODOVOSTI
Seznámení se s nejnovějšími trendy ve vývoji ukazatelů nehodovosti (přímých i nepřímých), ukázka konkrétních příkladů nevhodného utváření pozemních komunikací, které přispívají ke vzniku nehod.

Přednáška 2 - NÁSTROJE UTVÁŘENÍ BEZPEČNÉ INFRASTRUKTURY
Představení nástrojů, které se již běžně používají ve vyspělých zemích ke zvyšování bezpečnosti utváření pozemních komunikací a jejich bezprostředního okolí s cílem vytvořit samovysvětlující a promíjející komunikace.

Přednáška 3 - PRAKTICKÉ PŘÍKLADY ANALÝZY NEHODOVÝCH LOKALIT
Podrobný rozbor a analýza tří skutečných nehodových lokalit pomocí kolizních diagramů, návrh nízkorozpočtových opatření k sanaci těchto lokalit.

Přednáška 4 - PODROBNÉ PŘEDSTAVENÍ AUDITU BEZPEČNOSTI POZEMNÍCH KOMUNIKACÍ
Detailní představení problematiky provádění auditu bezpečnosti pozemních komunikací po organizační, technické a legislativní stránce.

Přednáška 5 - ZKLIDŇOVÁNÍ DOPRAVY
Principy a praktické příklady zklidňovacích opatření s důrazem na problematiku plošného zklidňování dopravy (zóny Tempo 30, obytné zóny). Ukázka nejmodernějších trendů řešení dopravy ve městech, tzv. sdílení prostor.

Přednáška 6 - PRAKTICKÉ PŘÍKLADY AUDITU BEZPEČNOSTI POZEMNÍCH KOMUNIKACÍ
Ukázka praktických příkladů auditů bezpečnosti pozemních komunikací, které CDV řešilo v posledních 2 letech.

Přednáška 7 – NÁVRH CYKLISTICKÉ INFRASTRUKTURY
Jak navrhnout vhodnou cyklistickou infrastrukturu? Je nutné separovat cyklisty od ostatních druhů dopravy? Jaká je hierarchie návrhu cyklistické infrastruktury? Co je to generel cyklistické dopravy?

V letošním roce CDV na objednávku MD Besip zorganizovalo v rámci tohoto programu 7 školení. Ministerstvo dopravy tyto školení taktéž financovalo, CDV zajišťovalo program po odborné a organizační stránce.

Cílem vzdělávacího programu je seznámit úředníky územních samosprávných celků s principy zvyšování bezpečnosti silniční infrastruktury se zaměřením zejména na problematiku auditu bezpečnosti pozemních komunikací. Společně s auditem bezpečnosti pozemních komunikací jsou účastníkům představeny i ostatní nástroje pro zvyšování bezpečnosti silniční infrastruktury (bezpečnostní inspekce, sanace nehodových lokalit), dále pak také problematika teorie nehodovosti, zklidňování dopravy a řešení nehodových lokalit.

Školení proběhla v sedmi krajích ČR (Olomoucký, Středočeský (společně s Hl. městem Praha), Liberecký, Jihočeský, Plzeňský, Zlínský a Jihomoravský). Všechny přednášky a prezentace byly oproti roku 2006, kdy se tento vzdělávací program konal ve všech 14 krajích, aktualizovány o nejnovější údaje vývoje nehodovosti a o poznatky získané v rámci výzkumných projektů, kterých se CDV účastní. Příklady z praxe byly nahrazeny novými příklady. Program byl dále doplněn o přednášku zabývající se opatřeními pro rozvoj cyklistické dopravy.

Informace o termínech, místech konání a kontaktních osobách zodpovědných za organizaci školení na relevantních KÚ byly zveřejněny na www.cdv.cz, takže i zájemci z jiných krajů měli možnost kontaktovat organizátory a domluvit si účast na školení, i když se v jejich kraji školení nekonalo, popřípadě se konalo v nevhodném termínu.

Vzdělávacího programu se zúčastnilo celkem 237 osob. Více než polovinu (56%) účastníků tvořili úředníci a úřednice z městských úřadů (celkem 133), četnost účastníků z ostatních institucí je ukázána v Tab. 1.

Tab. 1: Celková skladba účastníků
Krajský úřad 39
Městský úřad 133
Policie ČR 25
ŘSD 14
SÚS 19
Ostatní 7
Tab. 1: Celková skladba účastníků
NadpisČíslo
Krajský úřad 39
Městský úřad 133
Policie ČR 25
ŘSD 14
SÚS 19
Ostatní 7

Z vyhodnocení dotazníku „Hodnocení vzdělávacího programu“ vyplývá, že pro naprostou většinu účastníků byl vzdělávací program velmi užitečný. Ukazuje se, že nejvíce atraktivním tématem je problematika zklidňování dopravy, praktických příkladů řešení nehodových lokalit a cyklistické dopravy. Nejvíce účastníci postrádali více informací o související legislativě. Z diskuzí vyplývá, že o provádění auditu bezpečnosti pozemních komunikací je mezi potenciálními zadavateli či objednateli značný zájem, realizace však často ztroskotává na chybějící legislativě, která by provádění auditu bezpečnosti pozemních komunikací nějakým způsobem upravovala.

Obr. 1: Účastníci školení v Brně, 29. 11. 2007

Bezpečnostní audit - vyhodnocení 1

Obr. 2: Jedna z přednášek v Českých Budějovicích, 15.11.2007

Bezpečnostní audit - vyhodnocení 2

Obr. 3: Zaplněný sál v Praze, 6.11.2007

Bezpečnostní audit - vyhodnocení 3

Obr. 4: Zaplněný přednáškový sál v budově SÚS Starý Plzenec

Bezpečnostní audit - vyhodnocení 4

Obr. 5: Ing. Pavel Skládaný přednáší úvodní prezentaci ve Zlíně

Bezpečnostní audit - vyhodnocení 5

Zpracoval dne 3.12.2007.